اخبار توتوچی

توضیحات قطبی درباره میانگین سنی عجیب و غریب تیمش!

توضیحات قطبی درباره میانگین سنی عجیب و غریب تیمش!
تاریخ انتشار : ۲۱ دی ۱۳۹۹

سرمربی سابق پرسپولیس و تیم ملی ایران معتقد است و تاکید دارد که در هیچ دوره از تاریخ، تیم ملی ایران به این اندازه بازیکن توانمند و مستعد در اختیار نداشته است.

افشین قطبی سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران و پرسپولیس موفق شد دو فصل پیش با تیم شیجیاشوانگ میانه جدولی به رتبه دوم سوپر لیگ چین صعود کند. اما این صعود با شیوع ویروس کرونا و تعطیلات فوتبال همراه بود که همین موضوع در نهایت به شکست تیم او در پلی آف سوپرلیگ و سقوط به لیگ یک منجر شد. تا در نهایت همه چیز به ضرر قطبی و شاگردانش به پایان برسد. بر همین اساس با این مربی ۵۶ ساله پیرامون مسائل مختلف گفتگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:


در مورد شرایط تیم شیجیاشوانگ برای‌مان توضیح دهید. متاسفانه این تیم با وجود تلاش‌ها و زحمات شبانه روزی شما و بازیکنان به دسته دوم لیگ چین سقوط کرد خودتان این اتفاق را چطور ارزیابی می‌کنید؟
-اولا باید بگویم که تیم شیجیاشوانگ به دسته دو سقوط نکرد بلکه به جایگاه قبلی خودش برگشت. این تیم براساس بررسی منابع رسمی فوتبال چین و ترسنفرمارکت در مقایسه با سایر تیم‌های چینی با کمترین بودجه ممکن بسته شد که با این وجود نتایج کسب شده‌اش در دور گروهی از هر لحاظ چشم‌گیر بوده است. در این سه سالی که سرمربی تیم‌ شیجیاشوانگ هستم رکوردهای جالبی در این تیم جا به جا شده است. ما تیم را براساس هر هفت روز یک بازی در خانه و یک بازی خارج از خانه بستیم. این در حالی بود که بودجه ما در مقایسه با سایر تیم‌های خارجی با ۲۰_۳۰ میلیون دلار بسته شد ولی بودجه سایر تیم‌ها مثل تیانجین تدا که تیم متوسطی در سوپر لیگ چین نیز محسوب می‌شود یک رقمی حول و حوش ۱۰۰ میلیون یورو، بودجه تیم‌های دیگر هم مثل بیجینگ گوان و شانگهای SIPG  بالای ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون یورو در سال تعیین شده بود. همین تفاوت باعث شد تا ما نتوانیم بازیکنان خارجی خوبی را به خدمت بگیریم. این در حالی است که نقش اصلی در تیم‌های چینی را بازیکنان خارجی ایفا می‌کنند. جدا از آن میانگین سنی بازیکنان تیم من بین ۳۵ تا ۳۷ سال بود. ما برای بازی‌های لیگ برتر از لحاظ تعداد بازیکن هم بسیار در مضیقه بودیم. در اصل ما سیزده بازیکن اصلی داشتیم و آنها برای انجام بازی به شکل سه روز در میان توان آنچنانی نداشتند. یعنی فاصله بسیار زیادی بین سیزده نفر اصلی با بازیکنان دخیره‌ها وجود داشت. با گذشت بازی‌های پرفشار نیروی بازیکنان تیم تحلیل رفت نفرات زیادی را نیز به خاطر مصدومیت از دست دادیم. ولی با این حال موفق شدیم در گروه خودمان ششم شویم به دور پلی آف صعود کنیم. بدون شک در پلی آف بازی‌ها سخت تر می‌شود امکان هر اتفاقی وجود دارد. که متاسفانه ما  نتوانستیم به دلیل کم تجربگی و هم گروه شدن با تیم‌های ثروتمندی مثل دالیان و شنزن که "مرتضی پورعلی گنجی" را در اختیار دارد رقابت کنیم دوارم بیاوریم. در حقیقت ما از 16 امتیاز 11 امتیاز را گرفتیم. ولی دو تیم که کمترین امتیاز را آوردند در لیگ برتر ماندند. بعد از اتمام بازی‌ها مدیران و طرفداران باشگاه از عملکرد تیم خیلی رضایت داشتند و بلافاصله پیشنهاد تمدید قرارداد را به همه ما دادند که این موضوع به شخصه برای من بسیار جای خوشحالی دارد. 

بسیاری معتقد هستند که مهمترین دلیل سقوط "شیجیاژوانگ" که از سال گذشته به هدایت شما در آمد، شیوع کرونا بوده است خودتان چقدر با این استدلال موافق هستید؟
قطعا همینطور است. چرا که کرونا نه تنها برای تیم ما بلکه بر عملکرد اکثر تیم‌ها تاثیرگذار بوده و در تمامی دنیا اثرات غیرقابل جبرانی را به جای گذاشته است. نحوه برگزاری مسابقات سوپر لیگ به صورت گروهی باعث شد که تمامی تیم‌ها به خصوص تیم "شیجیاژوانگ" که از تیم‌های پرطرفدار در چین هستند مزیت میزبانی را از دست بدهند. که این خیلی به ضرر ما تمام شد. ضمنا این تیم برای بازی‌های خارج از خانه بسته شده بود ولی به علت بودجه کم و عدم جذب بازیکنان خارجی باکیفیت در نحوه اجرایی بسیار متضرر گردید که واقعا جای تاسف دارد. 


"رافائل بینتس" سرمربی دالیان که یکی از حریفان تیم تحت هدایت شما در مرحله پلی آف بود به فرمول و نحوه برگزاری مسابقات انتقاد کرد گفت: (شاید یک نفر بتواند به من توضیح بدهد که چطور تدا با تنها یک پیروزی در لیگ ماند، ولی شیجیاژوانگ که پنج برد داشت سقوط کرد!) آیا شما هم نحوه‌ برگزاری مسابقات رو از علل ناکامی تیمتان می‌دانید؟

واقعا دوست دارم در اینجا از فدراسیون فوتبال چین نهایت تشکر و قدردانی را به عمل بیاورم چرا که در مدت زمان بسیار کم لیگ را برگزار کرد. ولی با تمام این‌ها با حرف‌های "بنیتس" موافق هستم. ما با چهارده بازی در دور اول ششم شدیم. ولی بهتر بود تیم‌های هفتم و هشتم اول هر گروه با هم بازی می‌کردند تا دو تیم سقوط کننده مشخص شود. نه اینکه تیمی مثل "تدا" که حتی یک برد هم در مرحله گروهی نداشته سقوط نکند ولی تیم ما که در کل یازدهم بوده با یک بازی حذف شده و به جایگاه قبلی‌اش برگردد. معتقدم که باید چهار تیم اول هر گروه برای قهرمانی با هم بازی می‌کردند. "بنیتس" نیز به همین موضوع اشاره دارد که مثلا تدا، چیندا و هناک که عملکرد بدی داشتند در لیگ ماندند، ولی تیمی مثل تیم من با کسب 11 امتیاز سقوط کرد. بدین ترتیب تمامی آن چهارده بازی گروهی یعنی هیچ. چرا که این بازی‌ها در سقوط و صعود یک تیم هیچ نقشی نداشته است. جدا از این انجام بازی‌ها به قدری فشرده بود که زمانی برای بازنگری و استراتژی جدید برای نحوه صحیح و درست بازی‌ها به وجود نداشت.

 تیم شیجیاژوانگ هواداران بسیار متعصبی دارد. کانون هواداری این تیم لقب "شیاطین سرخ" را برای خودشان انتخاب کرده؛ لطفا کمی در مورد شور و اشتیاق آنها برای‌مان صحبت کنید؟ 
-بله کاملا درست است. شیجیاژوانگ هواداران بسیار متعصب و عاشقی دارد که خیلی خیلی تیم‌شان را دوست دارند. بسیار خوشحالم که توانستم با آنها ارتباط نزدیکی و خوبی پیدا کنم. تا جایی که آنها بعد از پایان بازی‌ها از مدیران باشگاه درخواست کردند قراردادشان را با من تمدید کنند که این موضوع خیلی برایم باعث سربلندی است. 


شما مربی بسیار باسابقه‌ای هستید، در دوران مربیگری خودتان روزهای پرفراز و نشیبی را تجربه کردید، از قهرمانی دراماتیک در دقیقه 96 با پرسپولیس و بالا و پایین های فراوان روی نیمکت شیمیزو اسپالس در این مقطع چقدر امید برای بازسازی دوباره تیم تحت هدایتان دارید؟ 
-همیشه با خدای خودم ارتباط خیلی خاصی دارم. او همیشه من را یاری کرده است. جدا از این من عاشق کارهای سخت هستم و دوست دارم تا برای هدفم بجنگم. اگر با "شیجیاژوانگ" قراردادم را تمدید کنم. مطمئن باشید که نسبت به سال قبل نتایج بهتری کسب خواهیم کرد. برای اطلاع شما باید بگویم در همین بازی‌های گروهی که در یک جا انجام شد تیم ما براساس آمار و ارقام از لحاظ تعداد پاس، کرنر، شوت در چارچوب و خلق موقعیت از تیم‌های رده‌ بالای جدول بوده است.

در لیگ چین به جز شما "مرتضی پورعلی گنجی" هم در تیم "شنزن" توپ می‌زند؟ نظر شما در مورد بازی و عملکرد او چیست؟ 
-مرتضی بسیار بازیکن عالی و بینظیری است؛ واقعا به او تبریک می‌گویم. به شخصه در هرجای دنیا که یک ایرانی بدرخشد و نامی از ایران برده شود خیلی خیلی خوشحال می‌شوم. آرزو می‌کنم تا حضور بازیکنان ایرانی در لیگ چین هر روز بیشتر شود همه آنها موفق و سربلند باشند. 


شما مدتی هدایت تیم "شیمیزو" ژاپن رو به عهده داشتید؟ لطفا کمی در مورد تجربیاتتان در لیگ ژاپن برایمان صحبت کنید؟ بنظر شما چه عاملی باعث رشد فوق العاده فوتبال ژاپن شده است؟ 
-ژاپن دارای یک برنامه ریزی بسیار خاص و دقیق است فوتبال و ساخت بازیکنانش را در سطح ملی و پایه از آکادمی‌ شروع می‌کند. درست برعکس چین که به بازیکن‌های خارجی بیشتر از داخلی‌ها اهمیت می‌دهد و پول می‌پردازد. در ژاپن بیشتر سعی می‌کنند تا بازیکنان را به خارج از کشور بفرستند چون در خارج بیشتر از ژاپن پول می‌گیرند جدا از آن فوتبالیست‌های ژاپنی هم سعی دارند تا در لیگ‌های خارج بازی کنند و تجربیات کسب شده خودشان را به لیگ ژاپن برگردانند.

 "علیرضا نیکبخت" بازیکن سابق فوتبال مدتی قبل در یک برنامه تلوزیونی گفت: که مرزبان و استیلی تیم پرسپولیس را قهرمان کردند و افشین قطبی هیچ نقشی در این اتفاق نداشته و فقط خوب صحبت می‌کند؟ آیا شما واکنشی به صحبت‌های او دارید؟ 
-من هرگز به گذشته برنمی‌گردم. او نظر خودش را گفته این دیگران هستند که باید قضاوت کنند که او دقیقا چرا این حرف‌ها را زده است. 


 چند سال پیش در زمان حضور شما در پرسپولیس یک روز لپ تاپ شما سر تمرین شکست و شنیده شد که انگار شما در آن زمان خیلی از این اتفاق ناراحت شدید؟ آیا این موضوع واقعیت دارد؟ آیا آخر متوجه شدید که چه کسی لب‌تاپ شما را شکسته است؟ 
-بله واقعیت دارد. خاطرم هست که یک روز بعد از اتمام تمرین زمانی که به رختکن برگشتم لپ تاپم با لگد شکسته شده بود. خیلی از این موضوع ناراحت شدم به هر حال لپ تاپ شکسته بود. بعد هم متوجه شدم که چه کسی آن را شکسته است، اما بهتر دیدم که راجع به این موضوع حرفی نزنم تا باعث درگیری و تنش بیشتر در تیم نشده باشم.

 تیم پرسپولیس بعد از دبل قهرمانی با اقتدار به فینال لیگ قهرمانان آسیا صعود کرد، ولی متاسفانه نتوانست به عنوان قهرمانی این رقابت‌ها دست پیدا کند؛ شما به عنوان سرمربی سابق این تیم شکست پرسپولیس را چطور ارزیابی می‌کنید؟ 
-توجه داشته باشید که پرسپولیس در سه سال گذشته دو بار به فینال قهرمانی باشگاه‌های آسیا رسیده است. این افتخار بزرگی است که نصیب هر تیمی نمی‌شود. و حضور پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان نشان از توانمندی و بزرگی این تیم است. پرسپولیس در حقیقت قهرمان غرب آسیا و نائب قهرمان آسیا شده است. در یک بازی فینال با وجود تمام حساسیتی که دارد یک تیم بازنده تیم دیگر برنده می‌شود. سوای نتیجه این دیدار معتقدم که پرسپولیس در این بازی مستحق برد بود و نباید می‌باخت. اما اتفاقات خاص فوتبالی باعث شد تا دست پرسپولیس از جام کوتاه باشد. اما به نوبه خودم دوست دارم به یحیی گل محمدی، دستیارانش، تمامی بازیکنان و هواداران تیم خسته نباشید عرض کنم. امیدوارم که نماینده خوب کشورمان بتواند در سال‌های آینده همچون: عربستان، کره و ژاپن برای فتح جام برنامه‌ریزی کرده به عنوان قهرمانی این رقابت دست پیدا کند چرا که معتقدم پرسپولیس در مقابل رقیب کره‌ایش هیچگونه برنامه‌ریزی استراتژیکی نداشت. 


  به عنوان یک بازیکن بزرگ و یک مربی باسابقه آینده فوتبال ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟ 
من بارها گفته‌ام این نسل بهترین نسل دوران فوتبال است و ارزنده‌ترین بازیکنان را دارد. ما خیلی راحت می‌توانیم با همین بازیکنان به جام‌جهانی و المپیک راه پیدا کرده به قهرمانی آسیا دست پیدا کنیم. قویا معتقدم که در هیچ دوره‌ای تا این حد بازیکن توانمند و مستعد رشد نداشته‌ایم. باید از این پتانسیل استفاده کرد خیلی حیف است که ما با وجود چنین افرادی عناوین مختلف بین‌المللی را کسب نکنیم. 


به عنوان یک مربی لژیونر بهترین فوتبالیست لژیونر ایران را چه کسی می‌دانید؟ 
-دوباره می‌گویم که هرجایی هر ایرانی بتواند با کسب موفقیت نام ایران را بر سر زبان‌ها بیندازد برایم بهترین است. علی دایی در حال حاضر لژیونر نیست اما همه دنیا او را می‌شناسند. همانطور علی کریمی، مهدی مهدوی‌کیا و... تمامی این‌ها افرادی هستند که نامشان در آسیا، اروپا و حتی آمریکا با احترام برده می‌شود که این برای تمامی ایرانی‌ها افتخار بزرگی محسوب می‌شود. جدا از آن معتقدم لژیونرهای ما باعث سرفرازی و سربلندی فوتبال ایران هستند. دوست دارم برای تمامی آنها آرزوی موفقیت‌های روزافزون را داشته باشم چرا که از نظر من همه آنها بهترین هستند.